Znáš to určitě taky, když to s chilli přeženeš, pálí pak všemi otvory a ty si říkáš proč panebože😀. Příště už se budu radši krotit. A pak příjde to příště a zas si musíš dát. Buď v klidu 😇, všichni chilli milovníci to máme stejně, pálivost, která nás na papričkách tak uchvacuje, je tak trošku návyková. Ten slastný pocit totiž způsobuje kapsaicin.
Co je Kapsaicin vlastně zač?
Je to rostlinný alkaloid, jako většina návykových látek. Chemicky se kapsaicin jmenuje 8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamid, pro nadšence vzoreček na úvodu textu. V našem těle na kapsaicin máme speciální rozpoznávače, tzv. nociceptory. Ty kapsaicin dokážou rozpoznat, už při velmi nízkých dávkách (záleží ale na jedinci).
Jak nás trápí?
Po tom co tyto receptory přijmou kapsaicinový signál, nastupuje analgetická (tlumící) fáze, která tlumí bolest, především tu chronickou. Je obecně známo, že se kapsaicin rozpouští v tucích a alkoholu a hlavně vyplavuje v těle endorfin, stejně jako např. čokoláda. To je to, proč ho po utrpení, které jste právě prožili, stejně chcete znovu. Protože být pod vlivem endorfinů je prostě....opojné🤤. Poprvé ho izoloval německý chemik Buchtholz v roce 1816.
Hromada pozitiv a malé negativa
Kapsaicin má hlavně ale tolik pozitiv, že převálcují jeho negativa. Zrychluje totiž metabolismus, podporuje prokrvení (ocení i váš partner či partnerka😜) a chuť k jídlu, stimuluje vylučování žluči, a proto po něm lépe trávíme, pomáhá při nadváze, alkoholizmu, pomáhá dokonce i při omrzlinách, snižuje hladinu cukru v krvi, má udajně protirakovinné účinky a prý dokáže pomoct o při lupénce. Negativem je, že by se pálivému měli vyhýbat lidé s žaludečními vředy, protože je může lehce zhoršit a také ti co trpí na hemoroidy a všeobecně více citliví jedinci, u nichž může být reakce na kapsaicin přehnaná.
Chceš se taky zdunit endorfiny? Tady klikni 👉 ChilliMaga dobroty a vyber dle tvých prefencí.
Tak s chutí do toho!